Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine, a pokrenula ga je 1992. godine Svjetska federacija za mentalno zdravlje u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. Cilj ovog dana je potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost promicanja mentalnog blagostanja, a ove godine fokus je stavljen na povezanost radnoga mjesta i mentalnog zdravlja.
Pod sloganom “Zdravlje na radnom mjestu”, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe kako sigurno i podržavajuće radno okruženje može značajno doprinijeti mentalnom zdravlju zaposlenika, dok loši uvjeti rada, poput stigmatizacije, diskriminacije i uznemiravanja, mogu ozbiljno narušiti njihovu dobrobit. Obzirom na to da oko 60% svjetske populacije radi, važnost ove teme ne može se zanemariti.
Kako mi možemo doprinijeti promicanju mentalnog blagostanja na radnome mjestu?
Jedan od najvažnijih faktora u očuvanju mentalnog zdravlja na radnom mjestu jest podrška od strane radnih kolega. Radno okruženje u kojem postoji otvorena komunikacija, međusobno razumijevanje i podrška može značajno smanjiti stres i spriječiti pojavu burnout sindroma, koji je postao jedan od glavnih izazova u suvremenim radnim uvjetima.
Kolege imaju ključnu ulogu u stvaranju pozitivne atmosfere na poslu. Kada zaposlenici osjećaju da mogu slobodno razgovarati o svojim izazovima i problemima, bez straha od osude ili stigmatizacije, smanjuje se pritisak s kojim se suočavaju. Otvorena i iskrena komunikacija omogućuje da se poteškoće rješavaju pravovremeno, prije nego što eskaliraju u ozbiljnije probleme.
Razumijevanje i empatija također igraju veliku ulogu. Ako kolege prepoznaju znakove stresa kod svojih kolega, važno je da ponude podršku – bilo kroz razgovor, pomoć u zadacima ili jednostavno kroz suosjećanje i strpljenje. Time se može smanjiti osjećaj preopterećenosti i izolacije koji često prati radne izazove.
Timski rad i solidarnost mogu značajno olakšati radno opterećenje. U trenucima kada se zadaci nagomilaju, kolege koji su spremni uskočiti i pomoći mogu rasteretiti radne kolege koji se suočavaju s previše obaveza. Također, radne zajednice koje promoviraju suradnju, a ne natjecanje, stvaraju zdravo radno okruženje u kojem se smanjuje rizik od stresa i iscrpljenosti.
Kada se zaposlenici osjećaju podržano od svojih kolega, stvaraju se čvršći odnosi, smanjuje se stres, a tim postaje otporniji na izazove.
Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, u našoj Bolnici, 08.10.2024. godine, održane su već tradicionalne sportske igre pod sloganom „Neka bolji pobijedi.“ Više o samom događaju možete pročitati na sljedećem linku:
Bolnica Sveti Rafael: Sportske igre i druženje.