Dana 07.02. 2025. godine smo sudjelovali aktivno na Prvom simpoziju “Kvaliteta planiranog otpusta kompleksnog pacijenta“ i 19. Simpoziju Društva za kvalitetu kao pozvani predavači. Simpozij je okupio predstavnike zdravstvenih ustanova u kojima je prepoznata potreba kreiranja planiranog otpusta kompleksnog bolesnika: Između ostalih prezentirani su slučajevi otpusta palijativnog kompleksnog pacijenta, pacijenta starije životne dobi, pacijenta koji nije naš državljanin…predstavljajući pisane procedure, obrasce dokumentiranja, evaluiranja i na temelju dobivenih podataka planiranje unaprijeđenja kvalitete skrbi i planiranja otpusta kompleksnog pacijenta.
Naša Bolnica se predstavila predavanjem pod naslovom „Kontinuirani proces planiranja otpusta kompleksnih pacijenata“ gdje smo prikazali kontinuitet skrbi za pacijenta koji rezultira planiranih i organiziranim otpustom palijativnog i psihijatrijskog kompleksnog bolesnika. Tijekom simpozija smo uvidjeli da u Bolnici skrbimo za mnoge kompleksne pacijente, kako na Odjelu palijativne skrbi tako i na Odjelu kroničnih duševnih bolesti.
Sažetak predavanja:
U Specijalnoj bolnici Sveti Rafel Strmac o otpustu pacijenata se promišlja prije samoga prijema kako bi se utvrdila „opravdanost“ liječenje kako na Odjelu palijativne skrbi i dugotrajnog liječenja tako i na Odjelu kroničnih duševnih bolesti, uzimajući u obzir potrebe pacijenata i članova njihovih obitelji ali uz uvažavanje mogućnost liječenja koje nudi specijalna Bolnica. Također, svi podatci prije prijema pacijenta omogućavaju pripremu i osiguravanje najpovoljnijih uvjeta za liječenje i skrb za pacijenta (kadrovski, prostorni, organizacijski…) jer dobra priprema za prijem pacijenta može imati pozitivne implikacije i na sam otpust pacijenta.
Cilj rada je prikazati kontinuitet planiranja otpusta kompleksnog pacijenta prikupljanjem vrijednih podataka prije prijema, prilikom prijema pacijenta te pripremu otpusta pacijenta tijekom cijelog trajanja liječenja, pa i nakon otpusta kompleksnog pacijenta. Tijekom liječenja i skrbi za pacijenta uočavaju se ne samo potrebe pacijenta nego još više naglasak je na pronalaženju kapaciteta i resursa koje ima pacijent i njegova obitelj kao i društvena zajednica u koju se pacijent po otpustu vraća. Tim različitih profesionalaca promišlja o potrebama pacijenta sa više aspekata ( zdravstveni, socijalni, psihološki, duhovni, pravni, ekonomski…) s ciljem procijene najboljeg pristupa skrbi za pacijenta tijekom hospitalizacije u bolnici „ ovdje i sada“ ali i mogućnosti nastavka „ ondje i tada“, nakon otpusta. Uvažavajući osobitosti palijativnog ali i pacijenta sa kroničnom duševnom bolesti planiranje otpusta obuhvaća i skrb i podršku i po otpustu pacijenta, pa čak i kada palijativni pacijenta premine ostaje za njim obitelj kojoj je nerijetko nužna podrška.
Zaključno, otpust pacijenta nije jednokratan čin nego nego je on kontinuirani proces koji traje prije prijema, tijekom trajanje liječenja pacijenta i nastavlja se i po otpustu pacijenta kroz različite vidove komunikacije i suradnje sa pacijentom, obitelji i dostupnim organizacijama i profesijama iz zdravstva, socijalne skrbi i civilnog društva.
Ključne riječi: otpust, kompleksni pacijent, inkluzija, destigmatizacija
Ivana Mihić, mag. med. techn.
Luca Marković, mag. med. techn.
